روغن ماشین گالف 10W40 مکس پلاس 3.5 لیتری SL مناسب برای 206،تندر،مگان

روغن ماشین گالف 10W40 مکس پلاس 3.5 لیتری SL مناسب برای 206،تندر،مگان

تولید کننده:Gulf
مدل کالا:روغن ماشین گالف گالف 10W40 مکس پلاس 3.5 لیتری SL
موجودی:در انبار

توضیحات محصول
روغن موتور بنزینی برای خودروهای سواری توربوشارژ،سوپرشارژ، مولتی ولو و وسایل نقلیه سبک

تولید شده از بهترین روغن پایه معدنی و مواد افزودنی مرغوب

ویژگی­ها و مزایا


پایداری بالا در برابر اکسیداسیون
خاصیت پاک کنندگی دوده از قطعات موتور
روانکاری عالی موتور در دماهای پایین
مقاومت در برابر سایش

کاربردها

مورد استفاده در خودروهای ماکسیما، زانتیا،مگان، مزدا2،مزاد3،پژو206،تندر90 

مطابق استاندارد ملی
ISIRI 9186, 11378
درجات گرانروی
SAE 10W40
مطابق با سطح کیفیت

API SL/CFتاریخچه گالف

نفت گالف در سال 1907 با ادغام تعدادی از شرکت های فعال در زمینه نفت که اهم آنها ، نفت J.M.Guffey و شرکت های پالایش گالف تگزاس بودند، تشکیل شد. نام این شرکت به Gulf of Mexico اشاره دارد که در Beaumont مستقر است.

گالف در سال 1941 به عنوان هشتمین و در سال 1979 به عنوان نهمین شرکت تولیدکننده ی مطرح دنیا شناخته شد. حقوق مربوط به این برند در آمریکا متعلق به gulf oil limited partnership می باشد که این شرکت بالغ بر 2،100 مرکز خدمات و چندین پایانه ی نفتی را اداره (بهره برداری) می کند و دفتر مرکزی آن در Framingham,massachsetts قرار دارد.

این شرکت در مرکز شبکه ی گالف، خارج از آمریکا، اسپانیا و پرتقال gulf oil international می باشد که متعلق به گروه hinduja می باشد. دفتر مرکزی شرکت بین المللی نفت گالف در city of westminster لندن قرار دارد.

شبکه بین المللی مراکز خدمات رسانی گالف امروزه با دارا بودن بیش از 1100 شعبه در 25 کشور جهان مثل اروپا، خاورمیانه و جنوب آمریکا توسعه پیدا کرد که البته لازم به ذکر است تمامی این مراکز با وجود دارا بودن مالکیت مستقل اما تحت لیسانس شرکت گالف و با لوگوی نارنجی آن به فعالیت خود ادامه می دهند.

تشخیص سطح کیفیت روغن موتور مناسب از روی API
 
انستیتو نفتی آمریکا API برای طبقه‌بندی روغن‌ها برچسب کیفیت و فناوری ساخت آن‌ها کدبندی خاصی را از دو حرف لاتین در نظر گرفته است. در این کدگذاری حرف C مشخصه خودروهای دیزلی و حرف S بیانگر بنزینی بودن اتومبیل است و حرف دوم، نشان‌دهنده سطح کیفیت روغن در نظر گرفته‌شده و از حرف A در زبان انگلیسی آغاز می‌شود. به این مفهوم که حرف A پایین‌ترین سطح کارایی و بالا رفتن حروف سطح کارایی مناسب و به‌روز روغن را نشان می‌دهد. مانند SG، SJ، SL، SMو... سطوح کارایی بالاتر، نشان از میزان افزودنی‌های بیشتر در روغن بوده و در آزمون آزمایشگاهی و عملکردی، شرایط سخت‌تری را تحمل می‌کنند؛ بنابراین هرچه سطح کیفی بالاتری برای موتور اتومبیل انتخاب کنیم درواقع به خودمان خدمت کرده‌ایم.
 
تشخیص سطح کیفیت روغن موتور مناسب از روی فاکتور SAE
 
یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب روغن موتور نقش اساسی دارد، نوع روغن موتور ازنظر گرانروی (ویسکوزیته) آن است. یعنی غلظت روغن موتور باید به چه میزان باشد تا با توجه به نوع کارکرد موتور و شرایط آب و هوایی، روغن موتور بهترین عملکرد را داشته باشد. انجمن مهندسین خودرو (Society or Automotive Engineers) یا به‌اختصار SAE برای تعیین گرانروی روغن موتور استاندارد خاصی را طرح کرده‌اند که نحوه انتخاب روغن موتر را به‌مراتب ساده‌تر می‌کند و شما به‌راحتی می‌توانید روغن موتور مناسب خودرو خود را خریداری کنید. البته باید به این نکته توجه کرد که با پیشرفت فنّاوری روغن‌موتورهای چندحالته (Multi Grade) وارد بازار شده‌اند که در دماهای مختلف عملکرد مطلوبی از خود نشان می­‌دهند. اگر با دقت به بطری روغن موتور نگاه کنید این شاخص به صورت‌های زیر بر روی بطری روغن موتور مشخص‌شده‌اند.
 
(SAE: 10W-40 , 05W-40 , 05W-30 , 10W-30 , 20W-50 , 0W-20 , …)
عدد اول قبل از حرف W نشان‌دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین (فصل زمستان) است و هر مقدار این عدد کوچک باشد روغن موتور رقیق‌تر است یا به‌اصطلاح گرانروی پایین‌تری دارد. این عدد نقش مهمی در استارت اول در روزهای سرد زمستان دارد. زیرا برای روغن‌کاری موتور در این حالت روغن موتور باید به‌مراتب رقیق باشد تا روان کاری به‌خوبی انجام شود زیرا به علت سرمای هوا در فصل زمستان ممکن است روغن موتور به‌مراتب غلیظ‌تر شود و درنتیجه حرکت آن بین قطعات مکانیکی موتور به‌کندی انجام شود که این امر باعث آسیب به موتور و خوردگی قطعات به دلیل روان کاری نادرست داخل موتور می‌شود. بنابراین هرچه این عدد کوچک‌تر باشد، روغن موتور رقیق‌تر است و به شما این اطمینان را می‌دهد که در همان استارت اول کل اجزای داخلی موتور روغن‌کاری شده و موتور به‌راحتی روشن شود .

عدد دوم بعد از حرف W نشان‌دهنده غلظت روغن موتور در درجه حرارت‌های بالا است و هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد غلظت روغن موتور بالاتر و یا به‌اصطلاح سنگین‌تر است. برای مثال اگر شما در شهری مثل اهواز زندگی می‌کنید که دمای هوای آن ممکن است تا 40+ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کنید پس بهتر است روغن موتوری انتخاب کنید که با توجه به گرمای هوا و گرمای داخلی موتور خاصیت روان کاری خود را از دست ندهد یعنی غلظت آن به مقداری کافی باشد چون ممکن است روغن موتور در این شرایط (دمای بالای محیط و دمای داخلی موتور) کاملاً رقیق شود و درنتیجه کارایی خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است برای خرید روغن موتور به جدول زیر که نشان‌دهنده محدوده دمایی روغن موتور بر اساس گرانروی است، دقت کنید.
 
برای مثال روغن موتور 10W-40 با توجه به جدول در بازه دمایی 30- تا 40+ درجه سانتی‌گراد کاربرد دارد. بنابراین با استفاده از نمودار بالا می‌توان به‌راحتی روغن موتور مناسب را بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را به دست آورید. برای مثال دمای شهر تهران و اطراف آن در تابستان در محدوده دمایی 10- درجه سانتی‌گراد تا 40+ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین با توجه به این رنج دمایی روغن موتوری مناسب است که گرانروی آن در دمای بالا زیاد باشد درنتیجه استفاده از روغن موتورهایی با شاخص گرانروی 15W-40 و یا روغن 10W-40 در این بازه دمایی پیشنهاد می‌شود.
 
تشخیص سطح کیفیت روغن موتور مناسب از روی فاکتور پایه روغن
 
یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب روغن موتور مهم است، فاکتور پایه روغن موتور است. فرآیند تولید هر روغن موتور با روغن موتور دیگر کاملاً متفاوت است. روغن‌موتورهای تولیدشده بر اساس نوع پایه روغن موتور تولید به 3 نوع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.
 
روغن موتور مینرال (Mineral)
 
شاید به‌نوعی می‌توان گفت این نوع روغن موتور، اولین روغن موتور تولیدشده است که در فرآیند تولید آن هیچ‌گونه عملیات بهینه‌سازی صورت نگرفته است. درواقع این روغن موتور بر پایه نفت خام تولیدشده و بدون اصلاح سازی ساختار شیمیایی وارد بازار می‌شود. این روغن موتور مخصوص خودروهای قدیمی و کلاسیک است. با توجه به اینکه این روغن موتور نسبتان ارزان‌قیمت است ولی به دلیل ساده بودن آن، بازه زمانی بین دو تعویض روغن موتور کوتاه‌تر است.
 
روغن موتور نیمه سنتتیک (Semi Synthetic)
 
این روغن موتور ترکیبی از روغن‌موتورهای سنتتیک و روغن موتور ساده (مینرال) است. ساختار شیمیایی روغن‌موتورهای سنتتیک به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای اصلاح‌شده است که مقاومت، دوام و کارایی آن بالاتر رود. استفاده از این روغن موتور در خودروهای امروزی و البته نه‌چندان گران‌قیمت کاربرد دارد. این نوع روغن موتور برای خودروهایی مانند پژو 206، پژو 405 ، پژو پارس، سمند، تیبا، ام وی ام و …. مناسب است. قیمت این نوع روغن موتور بالاتر از روغن‌ موتور مینرال است و بازه تعویض آن طولانی‌تر است.
 
روغن موتور سنتتیک یا تمام سنتتیک (Full Synthetic)
 
این روغن موتور بر اساس آخرین فنّاوری در ساخت روغن موتور تولیدشده است که تمام ناخالصی‌های روغن موتور به‌طور کامل حذف‌شده و ساختار شیمیایی آن به‌گونه‌ای تقویت‌شده است که مقاومت بالا و روان کاری بهتری نسبت به بقیه روغن‌موتورها دارد. روغن‌موتورهای تمام سنتتیک مخصوص خودروهایی با فنّاوری بالا است، برای مثال بنز، بی ام و، تویوتا ، هوندا ، هیوندای و کیا و… می­‌بایست از این نو روغن موتور استفاده کنند. قیمت این روغن موتور به‌مراتب بالاتر از روغن‌موتورهای مینرال و نیمه سنتتیک است.
 
هرچند که روغن موتور تمام سنتتیک ازنظر نوع عملکرد دارای کارایی بهتری است ولی انتخاب این روغن موتور برای بعضی از خودروها مناسب نیست و یا ضرورتی به خرید این نوع روغن موتور نیست، زیرا فقط هزینه‌های اضافی بر روی دستان شما باقی خواهد گذاشت.

نوشتن نظرتوجه : HTML ترجمه نمی شود!

[!-- بد  --]          خوب