تصفیه هوا ماشین

تصفیه هوا ماشین

آلودگی هوای داخل خودرو 

اگر فکر می‌کنید پناه بردن به درون خودرو، از شما در برابر آلودگی‌های هوای بیرون، محافظت می‌کند سخت در اشتباه هستید، زیرا برخی تحقیقات نشان داده‌اند هوای درون خودرو از هوای بیرون آلوده‌تر است و در واقع همان خطراتی که بر اثر آلودگی هوا در یک محیط باز شما را تهدید می‌کند، در آن جا نیز وجود دارد.

مراقب هوای درون ماشین خود باشید

آلودگی هوای درون خودرو ، یک مشکل بی‌سر و صدا و نامرئی است. ممکن است تصور کنید درون خودرو، در برابر تمام خطرهایی که در محیط خارج وجود دارد، ایمن است اما این تصور فاصله زیادی تا حقیقت دارد؛ به‌ ویژه هنگامی که در مورد آلودگی هوا صحبت می‎کنیم.

بسیاری از افراد، ساعات زیادی از روز را در خودروهای خود می‌گذرانند، غافل از این که در حال استنشاق هوایی آلوده‌تر از هوای محیط خارج هستند.

آلودگی درون خودرو، با استانداردهای معمول برای اندازه‌گیری آلودگی هوا، مورد سنجش قرار نمی‌گیرد و هیچ معیار ویژه‌ای نیز برای سنجش این آلودگی تعیین نشده است.

تحقیقات منتشر شده توسط مجله تنفس و مراقبت های بحرانی پزشکی به این واقعیت اشاره دارد که اگر کسی به مدت طولانی در معرض آلودگی درون اتاق خودرو قرار گیرد احتمالا دچار تغییرات موثر و خطرناکی برعملکرد قلب خواهد شد.

این تحقیقات بیان می کند که سطح آلودگی درون ماشین در افرادی که دارای مشکل قلبی باشند احتمال بروز حمله یا تپش شدید قلبی را بوسیله تغییر در عملکرد قلب افزایش می دهد.

البته متخصصین هند معتقدند که تنها توجه به عامل آلودگی درون خودرو برای بروز عوارض قلبی اشتباه است ولی اینجا فقط معرفی آلودگی شدید درون خودرو مطرح است.

از نظر آزمایشگاهی سه نوع اصلی آلودگی موثر بر سلامتی اکسید ازت و دی اکسید گوگرد و مواد معلق قابل تنفس هستند، به علاوه مقادیر زیادی از موادآلی کلر دار متصاعد و هیدرو کربن های پلی کلرینه که از احتراق سوخت حاصل می شود را درون اتاق خودرو داریم .

شواهد بسیاری نشان می دهد که آلودگی محیط تاثیر منفی بر سلامتی ما دارند، اگر برای مدت طولانی در معرض این عوامل باشیم (چه درون ماشین یا بیرون آن) عمل اکسیدان ها در بدن کاهش یافته و آستر رگ های خونی تخریب و در نهایت به بیماری های قلبی نزدیک می شویم. عملکرد نامطلوب رگ های خونی ممکن است به پر فشاری خون و حمله قلبی علاوه بر بیماری های مزمن تنفسی منجر گردد، البته تماس طولانی مدت با آلودگی های فوق می تواند باعث بروز سرطان هم بشود.

حتی زمانی که گزارش سنجش آلودگی هوای خارج از خودرو، وضعیت هوا را سبز و بی‌خطر نشان می‌دهد، ممکن است کیفیت هوای درون آن قرمز باشد. به عبارت دیگر، هوای درون به مراتب آلوده‌تر از هوای خارج از خودرو است.

دودی که از اگزوز موتورهای بنزینی و دیزیلی خارج می‌شود، عامل اصلی آلوده‌سازی هواست، چرا که شامل ترکیبات ارگانیک فرار است. ترکیباتی از قبیل بنزین، مواد قابل اشتعال، مواد سرطان‌زا، مونوکسیدکربن (که باعث کاهش اکسیژن‌رسانی خون به سلول‌ها می‌شود) و مواد ریزی که ریه‌ها را مسدود می‌کنند و می‌توانند باعث کاهش طول عمر شوند، در لوله اگزوز وجود دارد.

گوگردی که در هوای درون خودرو یافت می‌شود، بسیار غلیظ ‌تر از گوگرد موجود در محیط بیرون است، اما غلظت ذرات فلزی معلق در هوا، مانند کروم و مس در هوای داخل و خارج خودرو، همسان است.

حتی اگر هنگام رانندگی نیز شیشه‌های خودرو را بالا بکشید، کمکی به بهبود هوای داخل خودرو نکرده‌اید، چرا که سیستم تهویه هوای بیشتر وسایل نقلیه، آلودگی هوای محیط خارج را که از درزهای مختلف وارد خودرو می‌شود، تصفیه نمی‌کند. ضمن آن که مدخل هواکش بسیاری از خودروهای سواری، در نزدیکی زمین تعبیه شده است و این مکان تقریبا همان جایی است که لوله اگزوز قرار دارد.

 البته سیستم‌های یونیزه‌کننده هوا، با ایجاد مولکول‌هایی که بار الکترونیکی دارند، می‌توانند به پاکسازی هوای داخل خودرو کمک کنند.

این مولکول‌ها به مولکول‌های هوای آلوده می‌چسبند و سپس به سطح فیلتر جذب می‌شوند؛ در نتیجه ذرات آلوده‌کننده موجود در هوا کاهش می‌یابد. سیستم‌های یونیزه‌کننده هوا، طرفداران زیادی دارند، زیرا آنها بدون سر و صدا عمل می‌کنند . قرار دادن این سیستم در نزدیکی راه ورود هوا به دستگاه هواکش خودرو، به پخش شدن مولکول‌های یونیزه شده در سرتاسر اتاق کمک می‌کند. آلاینده های هوا توسط پخش یون های منفی حذف می شوند .

با تصفیه هوای ماشین ، هوای مشابه کوهستان و شرایط پس از رعد و برق (سرشار از یون های منفی)در اتاق و خودرو شما ایجاد می شود .

ويژگي هاي استفاده از دستگاه تصفیه هوا مخصوص خودرو:
- تصفیه هوا و حذف امواج مزاحم در محیط
- حذف باکتری ها، ویروسها و قارچ ها
- حذف بوی بد و گازهای آلاینده و دود سیگار

لیستشبکه
نمایش:
مرتب کردن بر اساس: