راهنمای خرید قهوه ساز

36

[views]

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب و شناخته شده در سراسر دنیاست، که حاوی کافئین و آنتی اکسیدان و انواع ویتامین‌ها می‌باشد. این نوشیدنی گرم در واقع خاصیت ضد افسردگی هم داشته و به عنوان یک عامل شادی آور شناخته می‌شود. با وجود این همه خاصیت، کسی نمی‌تواند از نوشیدن قهوه صرف نظر کند و یا نوشیدنی دیگری را جایگزینش کند. برای درست کردن و دم کردن این ماده معجزه بخش، دستگاهی طراحی شده که به قهوه ساز معروف است. دستگاه قهوه ساز به تنهایی دغدغه درست کردن قهوه مرغوب را حل نمی‌کند، بلکه باید فوت و فن تهیه کردن یک قهوه خوب را هم بلد باشید. روش‌های مختلفی برای درست کردن قهوه وجود دارد، که با توجه به روش درست کردن قهوه، طعم و مزه آن نیز تغییر خواهد کرد.

بنابراین قهوه ساز‌های مختلفی نیز در بازار وجود دارند و این تنوع و گستردگی است، که کاربران را با چالش و سوال ” قهوه ساز خوب چی بخرم؟” مواجه می‌کند. پاسخ صحیح به این سوال زمانی مشخص می‌گردد، که ابتدا ذائقه خود را مشخص کرده و نوع قهوه مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده باشید. متناسب با نوع قهوه، روش‌های مختلف و دستگاه‌های متفاوتی برای تهیه قهوه طراحی و تولید شده‌اند، که شامل انواع قهوه جوش، فرنچ پرس و قهوه ساز فیلتری و انواع اسپرسو ساز می‌شوند. در ادامه انواع قهوه و انواع دستگاه قهوه ساز را با هم بررسی خواهیم کرد، تا بتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

دستگاه قهوه جوش :

قهوه جوشها انواع مختلفی دارند که در حجم های مختلف ( تعداد فنجان های مختلف)، تولید شده اند و استفاده از آنها بسیار آسان است.در این نوع قهوه جوش ها، آب به آهستگی روی سبد فیلتردار حاوی قهوه آسیاب شده چکه می کند و بعد از نفوذ در قهوه از قسمت پایین درون فنجان یا قوری ریخته می شود . در این نوع قهوه سازها نیازی نیست که آب از قبل جوشانده شود. قهوه جوش های دارای فیلتر معمولاً دارای قوری ترموستات دار و صفحه گرم نگهدارنده برای گرم نگهداشتن قهوه می باشند.

این نوع قهوه جوش ها یا فیلتر کاغذی و با فیلتر دائمی کار می کنند . فیلترهای دائمی مقرون به صرفه تر بوده و هزینه کمتری دارند ، ولی بعد از استفاده باید برای برطرف کردن کثیفی شسته شوند. فیلترهای کاغذی بهداشتی تر هستد و بعد از استفاده به راحتی می توان آنها را عوض کرد.

برخی از انواع قهوه جوشها با استفاده از سیستم کپسول کار می کنند . این کپسول ها مانند چای کیسه ای یا کپسول با غلاف آلومینیومی به راحتی یک فنجان قهوه بدون هیچگونه کثیفی تهیه می کنند.

قهوه جوش ها به این طریق کار می کنند که، قهوه آسیاب شده درون محفظه ایی در بالا قرار گرفته و آب در محفظه مخصوص ریخته می شود . اول آب جوشیده شده و از طریق لوله عمودی تحت فشار از بالا و اطراف فیلتر عبور می کند، قهوه دم کشیده از قسمت پایین درون قوری ریخته مشود و تفاله قهوه درون فیلتر باقی می ماند. نشانگر شیشه ای در بالای دستگاه وجود دارد که می توانید میزان تیرگی قهوه ای که تهیه می شود را ببینید. قهوه جوش ها برای افرادی که می خواهند قهوه ای با غلظت ها و شدت های مختلف تهیه کنند ایده آل است، گرچه برخی طرفداران قهوه فکر می کنند که در این نوع دستگاه ها، قهوه خیلی خوبی تهیه نمی شود!

اسپرسو و کاپوچینو ساز ها

این دستگاه ها با استفاده از بخار ، قهوه ای بسیار قوی تهیه می کنند. قهوه اسپرسو بسیار غنی تر و غلیظ تر از قهوه ای است که از قهوه جوش تهیه می شود و پایه ای برای کاپوچینو و قهوه لاته می باشد. دستگاه هایی که با پمپ بخار کار می کنند از مدل های دیگر کمی گران تر هستند.

دستگاه های تولید فشار (بخار)

آب در مخزن جوشیده شده و فشار و بخار می سازد . سرانجام فشار کافی ایجاد شده و آب جوش با فشار روی قهوه ریخته می شود. این بخار بعدا” برای ایجاد کف استفاده می شود. در برگشت آب مصرفی بسیار داغ یک اسپرسو درست و حسابی تهیه می کند. مطمئن شوید که فشار بخار تهیه شده به اندازه کافی برای تهیه یک اسپرسوی عالی، کافی باشد.

اسپرسو

سیستمی برای تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از کپسول است .

قهوه مخلوط شده، برشته شده، آسیاب شده و سپس درون کپسول ها یی به طور کاملا ” محکم و مهر و موم بسته بندی می شوند که بیش از نه ماه تازه می مانند. یکی از محاسن استفاده از این روش تهیه بسیار آسان و راحت قهوه است. در این دستگاه ها فیلتری برای تمیز کردن وجود ندارد، و تفاله قهوه باقی نمی ماند و مهمتر این که طعم قهوه عالی است و اینکه می توانید از طیف گسترده انواع قهوه با طعم های مختلف استفاده کنید.

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه یکی از نوشیدنی‌های محبوب در جهان است، که با نام‌های مختلفی نظیر قهوه فیلتری و قهوه چکه‌ای و قهوه دمی نیز شناخته می‌شود. این قهوه از قهوه‌هایی است که به روش دمی تهیه می‌شود و چون در حین دم کشیدن قهوه و آب مدت زمان زیادی کنار هم قرار می‌گیرند، لذا مقدا کافئین خوبی هم دارد. گفتنی است که این نوع قهوه، نسبتاً سبک و رقیق بوده از این رو گزینه‌ای ایده‌آل برای صبحانه به حسای می‌آید. میزان کافئین قهوه فرانسه در مقایسه با اسپرسو به نسبت 1 به سه می‌باشد و اسپرسو 3 برابر قهوه فرانسه کافئین دارد؛ اما چون قهوه فرانسه در لیوان‌های بزرگی سرو می‌شود در نتیجه میزان کافئین‌اش از دیگر قهوه‌ا بالاتر خواهد رفت. قهوه فرانسه باید به میزان متوسط برشته شود و رنگ ملایمی داشته باشد و همچنین پودر قهوه مناسب برای این نوع نوشیدنی باید درشت باشد. برای درست کردن قهوه فرانسه، دو دستگاه به نام‌های فرنچ پرس و دستگاه قهوه ساز برقی طراحی و تولید شده‌اند. 

قهوه ترک

قهوه ترک از جمله سنتی‌ترین روش‌ها برای تهیه قهوه است. این نوع قهوه برشتگی کمی داشته و رنگ آن روشن بوده. همچنین میزان آسیاب کردن دانه‌های قهوه ترک نیز بسیار زیر می‌باشد و باید قهوه ترک مثل آرد ریز و نرم باشد. غلیظ بودن و بافت نرم از ویژگی‌های بارز قهوه ترک است، قهوه ترک بسیار غلیظ بوده و طعم آن تلخ است و میزان کافئین بالایی دارد. این قهوه اگر به روش درستی تهیه شود، مقداری کف یا یک لایه فوم بر روی قهوه تشکیل خواهد شد، که این لایه به حفظ دمای قهوه کمک کرده و باعث می‌شود تا دیرتر سرد شود. قهوه ترک هم مانند قهوه اسپرسو در فنجان‌های کوچک سرو می‌گردد. قهوه ترک بوسیله دستگاهی به نام قهوه جوش تهیه می‌شود، که مخصوص قهوه ترک بوده و به آن جذوه یا جاذوه نیز می‌گویند. ناگفته نماند که میزان کافئین و تلخی اسپرسو از قهوه ترک بیشتر می‌باشد. 

تولید مستقیم قهوه از دانه قهو ه (Bean-to-cup coffee machines)

برای تجربه طعم منحصربفرد قهوه در منزل، قهوه سازهای دارای آسیاب ( دستگاههای با قابلیت سرو دانه قهوه به فنجان) برایتان اسپرسویی حرفه ایی درست می کنند. البته کار با این دستگاه فوق العاده آسان است.دانه های تازه آسیاب شده قهوه، برای تهیه اسپرسو مورد نیاز استفاده می شود و به شما قهوه ای کاملا تازه می دهد .

بعضی از این نوع دستگاه ها کاملا اتوماتیک هستند: آب را درون مخزن آب ریخته، شیر را در مخزن در نظر گرفته شده ریخته و دانه های قهوه را درون محفظه مخصوص بریزید. سپس به سادگی دکمه مخصوص روی دستگاه را بفشارید. دستگاه دانه های قهوه را آسیاب می کند قهوه را در فنجان ریخته و رویش کف شیر می ریزد.

مدل های جدیدتر قهوه ساز ها دارای امکانات مختلفی مثل گرم نگهدارنده فنجان هستند که به تدریج ماگ شما را گرم نگه می دارد . این کار باعث می شود قهوه ای بسیار خوشمزه ای بدست آید که تغییری در قهوه گرم درون فنجان ایجاد نشود .

قهوه سازهای دارای آسیاب دانه قهوه گرانتر از قهوه سازهای سنتی هستند، و گاهی اوقات زمانیکه دانه ها را آسیاب می کنند یا قهوه درست می کند کمی صدا ایجاد می کنند. با اینحال، میزان صدایی که ایجاد می کنند در حد قابل قبولی بوده و اسپرسوی عالی تهیه شده توسط این دستگاه باعث می شود که خرید این دستگاه سرمایه گذاری ارزشمندی محسوب شود.

نکاتی که در هنگام خرید یک دستگاه اسپرسو ساز باید در نظر بگیرید :

میزان بار یا فشار بخار

فشار بخار خوب ، از ضروریات دستگاه قهوه ساز برای تهیه خامه یا کف می باشد . به این معنی که بخار با پودر قهوه با سرعت تنظیم شده و مناسب برخورد کند. سرعت خیلی کم باعث ایجاد طعمی تلخ یا تیز خواهد شد. فشار بین 1 4 تا 19 بار میزان مطلوب است، گرچه برخی تولید کنندگان ادعا می کنند که فشار بین 9 تا 11 بار، اگ ر دانه های قهوه به خوبی آسیاب شده باشند، کافی است.

ترموبلاک ( Thermoblock)

برای دستیابی به بهترین طعم قهوه، مهم این است که قهوه را نجوشانید؛ ترموبلاک نوعی جوش آور است که دمای آب را به حد دمای عالی (حدود 90 درجه) بوسیله پمپ بالا می برد. برخی از مدل ها دارای سیستم ترموبلاک برای کف کردن شیر نیز به کار برده می شود ، که احتیاج به حرارت حدود 120 درجه دارند.

نگهدارنده فیلتر

این قطعه دانه های قهوه را نگه داشته و بایستی آن ها را گرم نگهدارد . مدل های ساده دارای پایه فیلتر آلومینیومی است ولی در مدل های گران تر دارای پایه فیلتر از جنس برنج هستند که زمان طولانی تری گرم می مانند.

ولتاژ دستگاه

مانند کتری برقی داشتن ولتاژ بیشتر در دستگاه باعث زودتر به جوش آمدن آب خواهد شد، زمانیکه می خواهید چندین اسپرسو تهیه کنید، دستگاه با ولتاژ بالا بهتر است.

روش های تهیه یک اسپرسو و کاپوچینوی عالی

اگر شما می خواهید یک فنجان اسپرسو به سبک ایتالیایی تهیه کنید، لازم است بدانید چطور یک کرم ( Cream ) عالی بدست بیاورید.

این کِرم (کف)، عصاره خالص قهوه است که می توانید روی قهوه اسپرسو پیدا کنید، این کرم درست مانند کلاهی روی فنجان یا لیوان حاوی اسپرسو قرار می گیرد و پر است از عطر و طعم و مزه. راهی برای امتحان کردن کیفیت کرم ایجاد شده روی اسپرسو وجود دارد و آن این است که وقتی مقداری شکر روی کف ایجاد شده اسپرسو بریزید اگر افتادن شکر به پایین زمان بر باشد، شما در تهیه یک کرم عالی روی اسپرسو موفق بوده اید.

انواع قهوه

کاپوچینو (Cappuccino ) : مقدار 1/3 اسپرسو،1/3 شیر داغ، 1/3 کف شیر

قهوه لاته (Latte) : با افزودن شیر داغ به اسپرسو، معمولاً به نسبت 1:6 شیر داغ : اسپرسو

ما کیاتو (Macchiato ) : اسپرسو با افزودن مقداری شیر

کن پانا ( Con Panne ) : اسپرسو با افزودن مقداری خامه فرم گرفته

موکا (Mocha ): شکلات داغ با یک شات اسپرسو

آمریکانو (Americano ): آب جوش به همراه یک شات اسپرسو

آسیاب برقی قهوه

یکی دیگر از عواملی که در تهیه قهوه با طعم دلخواه مهم است آسیاب کردن قهوه است.

آسیاب قهوه:

خرید یک آسیاب قهوه خوب، سرمایه گذاری مهمی است. آسیاب قهوه اندازه مناسب قهوه آسیاب شده را برای تهیه قهوه مورد نیازتان فراهم می کند.

آسیاب های قهوه یا به صورت چرخ دنده ای یا مخروطی هستند. آسیاب های چرخنده (دیسکی) با به سرعت چرخیدن آسیاب می کنند و کمی هم ایجاد صدا می کنند، آسیاب های مخروطی آهسته تر می چرخند و قهوه کمتر درون این آسیاب گیر می کند و صدای کمتری هم ایجاد می کنند.

کدام آسیاب برای کدام قهوه مناسب است:

آسیاب درشت : برای تهیه قهوه در قهوه جوش و قهوه ساز برقی

آسیاب متوسط: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتر دار فلت

آسیاب ریز: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتر دار مخروطی

آسیاب بسیار ریز: برای تهیه قهوه در اسپرسوساز ها

خرید قهوه:

برای اینکه همیشه قهوه ای تازه داشته باشید، قهوه را کم کم و در فواصل زمانی کمتر خریداری کنید چون به سرعت تازگی خود را از دست می دهد.

نگهداری قهوه:

برای اینکه تازگی قهوه حفظ شود، معمولا باید دانه های قهوه یا قهوه آسیاب شده را در ظروف شیشه ای غیر قابل نفوذ در برابر هوا و دور از نور آفتاب نگهداری کرد. در صورتیکه می خواهید قهوه را در طول یک هفته استفاده کنید، دمای اتاق برای نگهداری قهوه مطلوب است ولی در صورتیکه قهوه را در طول بیش از دو هفته می خواهید مصرف کنید بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید. اینکار باعث می شود که از ایجاد واکنشهای شیمیایی که باعث ایجاد طعم کهنگی و ماندگی در قهوه می شود، جلوگیری شود.

آماده سازی دستگاه قهوه ساز:

تولید کنندگان دستگاه های قهوه ساز توصیه می کنند که هنگام استفاده از دستگاه برای از بین بردن هرگونه حباب هوا اول با آب داغ پر فشار دستگاه را شستشو دهید.

تمیز کردن دستگاه قهوه ساز:

همیشه برای تمیز کردن دستگاه قهوه ساز از آب تازه که دارای اکسیژن زیاد است، استفاده کنید و هیچ گونه مواد شوینده در قهوه ساز استفاده نکنید. بعد از استفاده از قهوه ساز کاملاً آن را از تفاله و روغن تلخ قهوه تمیز کنید، تا روی طعم نوشیدنی بعدی که در دستگاه تهیه می کنید تاثیر نگذارد.

توان مصرفی دستگاه قهوه ساز

همانطور که می‌دانید توان مصرفی یکی از مهمترین ویژگی‌های دستگاه‌های برقی می‌باشد، که دستگاه قهوه ساز نیز از این موضوع فارغ نیست. توان مصرفی در واقع به میزان مصرف برق و میزان توانایی موتور دستگاه اشاره دارد و هر چه توان یک دستگاه قهوه ساز بالاتر باشد، به این مفهوم است که میزان کار بیشتری انجام می‌دهد و توانایی بیشتری دارد. بنابراین هنگام خرید قهوه ساز و سایر محصولات و لوازم خانگی به این مولفه توجه نمایید. در مورد قهوه ساز، توان دستگاه علاوه بر تاثیر گذاشت بر روی توانایی و میزان کارآیی آن، بر روی طعم و قهوه و مدت زمان لازم برای آماده سازی آن نیز تاثیر خواهد گذاشت. ناگفته نماند که ظرفیت مخزن آب و قوری بر روی توان دستگاه تاثیر گذار خواهد بود و هر چه دستگاهی ظرفیت بالاتری داشته باشد، از توان بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

جنس بدنه و مخزن آب و قوری

بدنه دستگاه قهوه ساز و جنس آن از مواردی مهم است، که در حین استفاده اهمیتش آشکار می‌گردد. می‌دانید که معمولاً بدنه قهوه ساز از پلاستیک می‌باشد و در برخی موارد شاید پوششی از استیل بر روی آن کشیده شود. کیفیت پلاستیک به کار رفته در بدنه این دستگاه اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که نه تنها مقاومت آن را در برابر افتادن و آسیب‌های احتمالی افزایش می‌دهد، بلکه باعث سبک‌تر بودن دستگاه نیز شده و حمل و جابجایی آن را راحت‌تر می‌سازد. جنس قوری و مخزن آب و مخزن قهوه نیز که مستقیماً بر روی طعم و مزه قهوه تاثیر خواهند داشت، که باید از جنس مرغوب و با کیفیتی باشند. برای نمونه سبد مخصوص پودر قهوه یا مخزن قهوه بهتر است از جنس استیل ضد زنگ باشد، تا بر اثر استفاده مکرر و مداوم دچار فرسودگی و زنگ زدن نشده و طعم قهوه را نیز خراب نکند. دقت داشته باشید که بضی از قهوه سازها دارای فیلتر بوده و می‌توان از فیلتر آنها برای ریختن پدر قهوه استفاده کرد، جنس فلیتر یا پلاستیکی یا استیل می‌باشد که استیل آن پیشنهاد می‌شود. در بعضی از قهوه سازها که فاقد فیلتر هستند، از فیلترهای کاغذی استفاده می‌شود. همچنین قوری شیشه‌ای که در دستگاه قهوه ساز تعبیه می‌شود باید نشکن بوده و مقاومت زیادی در برابر حرارت بالا داشته باشد. 

ظرفیت مخزن آب و ظرفیت قوری

ظرفیت مخزن آب و ظرفیت قوری در دستگاه قهوه ساز یکی دیگر از مشخصات مهم می‌باشد. ظرفیت مناسب به شما در تهیه قهوه مرغوب متناسب با تعداد افراد کمک خواهد کرد. یعنی قهوه سازی را بخرید، که دارای ظرفیت مناسب باشد و مناسب بودن این ظرفیت با توجه به تعداد افراد خانواده و یا جمع مشخص می‌گردد. هر چه تعداد افراد بیشتر باشد، باید قهوه سازی با ظرفیت مخزن آب بالاتری خریداری کرد. مدرج بودن این مخزن‌ها امکان اندازه گیری دقیق آب و قهوه را فراهم خواهد آورد و در تهیه قهوه مرغوب بسیار موثر خواهد بود. 

سیستم گرم نگهدارنده و ضد چکه

یکی از سیستم‌ها و عملکردهای خاصی که معمولاً قهوه سازها و چای سازها از آن پشتیبانی می‌کنند، قابلیت گرم نگهدارنده است. در واقع صفحه گرم نگهدارنده از سرد شدن قهوه جلوگیری کرده و تا یک ساعت بعد از خاموش شدن دستگاه، قهوه همچنان گرم خواهد ماند. این عملکرد نه تنها از سرد شدن قهوه جلوگیری کرده بلکه از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری خواهد نمود. چرا که برای گرم کردن آن نیازی نیست مجدداً دستگاه را روشن نمایید. سیستم ضد چکه در اکثر دستگاه‌های قهوه ساز امروزی یافت می‌شود. این عملکرد از چکه کردن و ریزش قهوه از دستگاه قهوه ساز جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهد که اطراف دستگاه کثیف شود و قهوه هدر رود. 

ترموستات و سیستم‌های امنیتی

 هنگام خرید دستگاه قهوه ساز این نکته را در نظر داشته باشید، که حتماً از ترموفیوز محافظتی پشتیبانی کند. این قابلیت بصورت اتوماتیک عمل کرده و به هنگام ورود جریان اضافی به دستگاه، مانع از روشن شدن دستگاه شده و از ایجاد خسارت‌های احتمالی جلوگیری خواهد کرد. یکی دیگر از قطعات مهم در دستگاه قهوه ساز ترموستات می‌باشد، در واقع ترموستات در قهوه ساز تا زمانی که دستگاه به برق وصل باشد، دما را در حد مد نظر ثابت نگه می دارد و از افزایش و یا کاهش دما جلوگیری می کند. اساس کار ترموستات به این صورت است، که زمانی که دمای قهوه ساز به درجه ی مشخصی رسید، ترموستات باعث قطع شدن جریان می‌شود و زمانی که دمای قهوه ساز رو به کم شدن می‌رود، ترموستات جریان برق را وصل کرده و دستگاه را مجدداً روشن می کند. پس به نوعی علاوه بر ثابت نگه داشتن دما، مانع هدررفت انرژی نیز می شود.