ویژگی های مهم پنکه سقفی برای انتخاب و خرید

73

[views]

اگر قصد خرید یک پنکه سقفی را برای خانه‌تان دارید، باید نکاتی را که در این رابطه نیاز دارید بررسی کنید و مطمئن شوید انتخاب درستی خواهید داشت.

شما قرار نیست آن را برای یک ماه و یا یک مدت کوتاه استفاده کنید بنابراین مهم است تا آسایشی را که لازم دارید با خرید پنکه مناسب به دست بیاورید، دانستن این نکات شما را راهنمایی خواهد کرد.

سایز موتور، زاویه و اندازه پره‌ها

در مورد خرید پنکه سقفی به سایز موتور و زاویه پره‌ها توجه کنید و آن را در مدل‌های مختلف مقایسه کنید، موتور مهم‌ترین قسمت این فن‌های سقفی است، بنابراین اگر قرار است مبلغ زیادی را هزینه کنید، از کیفیت موتور مطمئن شوید.

درباره اندازه پره‌ها، هرچه اندازه بزرگ‌تر باشد، میزان هوای بیشتری جابه‌جا می‌شود، در این مورد به‌اندازه اتاق و همچنین فضای باز و بسته بودن و راه‌های اتاق توجه کنید، به‌طور مثال برای یک اتاق کوچک نیازی به یک فن بزرگ نخواهید داشت.

ظاهر و طراحی زیبا

فن‌های سقفی تأثیر بسیار زیادی در نما و طراحی اتاق شما دارد، بنابراین در انتخابتان به یک طراحی منطبق با آن فکر کنید، رنگ و شکل متناسب با فضایی که قرار است در آن قرار بگیرد را در نظر بگیرید.

امکانات و تنظیمات

انواع مختلفی از پنکه‌های سقفی با امکانات و طراحی‌های متفاوت در بازار موجود است، ریموت کنترل، کیت‌های نوری، مدل‌های تزئیناتی آن، ارتفاع سقف اتاق و ارتفاع پنکه موردنظرتان مواردی است که باید قبل از خرید پنکه در نظر بگیرید.

پنکه سقفی به‌عنوان روشنایی اتاق

انواع مختلفی از پنکه‌های سقفی به همراه روشنایی به بازار عرضه‌شده که می‌تواند گزینه‌های عالی برای طراحی یک اتاق با فضای پرنور و زیبا باشد.

پنکه‌ی سقفی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری

این نوع فن‌ها در تابستان با نسیم ملایم و فضایی خنک به شادی شما و در زمستان به انتشار هوای گرم در سراسر خانه کمک می‌کنند، استفاده از این دستگاه باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شده و به‌این‌ترتیب ازنظر اقتصادی نیز به‌صرف خانوار خواهد بود.

علاوه بر موارد مذکور در خصوص خرید سایر انواع پنکه به یکسری از ویژگی‌ها باید توجه نشان دهید. البته ممکن است تمام پنکه‌ها ویژگی‌های خاص یکسانی نداشته باشند، اما باید حداقل به ۹ مورد از آنها که در ادامه مطرح شده است، توجه کنید:

۱. ظرفیت هوادهی

ظرفیت هوادهی یا (CFM (Cubic Feet per Minute، به معنی فوت مکعب در دقیقه، مقدار هوایی است که پنکه می‌تواند جابه‌جا کند. هرچه عدد این ظرفیت‌دهی بیشتر باشد، یعنی اینکه هوای بیشتری در محیط جابه‌جا می‌شود. بنابراین پنکه انتخابی‌تان از قدرت بالایی برخوردار است. معمولا ظرفیت‌ هوادهی روی پنکه‌ها حک می‌شود و پیش از خرید باید به آن توجه کنید. 

۲. سروصدا

وقتی پنکه‌ای پرسروصدا، در اطراف‌تان باشد، مسلما نمی‌توانید از خنکی آن لذت ببرید. سروصدای زیاد پنکه آرامش را از شما گرفته و حتی نمی‌گذارد خواب شبانه‌ خوبی داشته باشید. صدا معمولا با واحد دسی‌بل، اندازه‌گیری می‌شود و متاسفانه بیشتر تولید‌کنندگان پنکه‌ها، این واحد را روی محصولات‌شان درج نمی‌کنند. بنابراین بهترین کار این است که پیش از خرید پنکه، آن را روشن کرده و مقدار صدایی که تولید می‌کند را بشنوید.

۳. ایمنی

باید مراقب باشید پنکه‌ای بخرید که پایه آن محکم و استوار باشد و به راحتی چپ نشود. همچنین کودکان نتوانند دست‌شان را به پره‌های آن رسانده و به خودشان صدمه بزنند. اگر در خانه کودک دارید، بهتر است پنکه‌هایی، مانند پنکه‌های بدون پره، خریداری کنید که خطرناک نباشند.

۴. تمیز کردن راحت

هنگام خرید پنکه، بد نیست که به تمیز کردن آن هم فکر کنید. مسلما دوست ندارید، پنکه‌تان باد پر از گرد و غبار به اطراف پخش کند. بنابراین پنکه‌ای خریداری کنید که قطعات آن به سادگی باز شده و تمیز شوند.

۵. اندازه پنکه

پیش از خرید پنکه باید به محیطی که قرار است خنک شود، توجه کنید تا بدانید چه پنکه‌ای و با چه توانی باید خریداری کنید. وسعت اتاق هم در انتخاب اندازه پنکه موثر است. مراقب باشید، پنکه‌ای نخرید که برای اتاق‌های کوچک بزرگ‌اند و برعکس.

۶. حالت نوسانی

بیشتر پنکه‌ها را می‌توان روی حالت نوسانی گذاشت. بدین منظور که سر پنکه آرام از این طرف به طرف دیگر حرکت کرده و هوای اتاق را بهتر جابه‌جا می‌کند. این حالت پنکه‌ها برای اتاق‌های بزرگتر که افراد بیشتری در آنجا قرار دارند، بسیار عالی است و همه از خنک‌کنندگی پنکه استفاده می‌کنند.

۷. قابلیت تنظیم

بیشتر پنکه‌ها دارای قابلیت تنظیم هستند. مثلا می‌توان قد آنها را کوتاه و بلند کرد، سرشان را به طرفی کج کرد یا سرعت حرکت پره‌های آنها را تغییر داد. هنگام خرید به تمام قابلیت‌هایی که پنکه‌ها دارند، توجه کرده و با توجه به بودجه‌تان، بهترین نوع را انتخاب کنید.

۸ کنترل از راه دور

اکنون بیشتر پنکه‌ها –حتی پنکه‌های سقفی- کنترل از راه دور دارند. این دستگاه، استفاده از پنکه را بسیار راحت می‌کند اما باید توجه داشته باشید که قیمت پنکه را هم کمی بالا می‌برد.

۹. ضمانت

هیچ نوع از لوازم خانگی را بدون ضمانت خریداری نکنید. به ویژه اگر قصد دارید پنکه‌ای نسبتا گران خریداری کنید.