6 باور غلط درباره آلودگی هوای خانه

24

کیفیت هوای داخل منازل و ساختمان ها اثرات شگف انگیزی بر انسان دارد . حساسیت ها ، مشکلات سلامتی ، کاهش تمرکز ذهنی ، سردرد و سرگیجه همگی از نتایج هوای آلوده هستند.

برخی از مردم ممکن است نسبت به هوایی که تنفس می کنند حساسیت بیشتری داشته باشند. حذف کردن و یا کاهش منابع آلاینده هوای داخل ساختمان ممکن است مشکل و گاه غیر ممکن باشد.

به کارگرفتن یک دستگاه تصفیه هوای خانگی می تواند آسان ترین و بهترین راه حصول اطمینان از سلامتی هوای داخل منازل باشد.

گاهی اوقات باورهای اشتباه در باره کیفیت هوای داخل منزل ، ما را در اخذ بهترین تصمیم برای مقابله با این آلودگی ها ، گمراه می کنند. در اینجا به برخی از این باورهای غلط اشاره کرده ایم و همچنین در خصوص برخی واقعیت ها توضیح بیشتری داده ایم:

باور غلط شماره 1 : مشکل آلودگی هوا مربوط به بیرون ساختمانها است ، نه فضاهای بسته

واقعیت: ممکن است شگف زده شوید اما تحقیقاتی که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) انجام شده است نشان می دهد که سطح آلاینده های هوا در داخل منازل و ساختمان ها می تواند 2 تا 5 برابر و گاه تا 100 برابر بیشتر از هوای بیرون باشد. مهم نیست که هوای بیرون چقدر آلوده است چرا که هوای داخل منزل شما می تواند بسیار بدتر از آن باشد.

باور غلط شماره 2 : نگرانی جدی در خصوص کیفیت هوای داخل ساختمان ها وجود ندارد

واقعیت: مردم به طور میانگین بیش از 90 درصد وقت خود را در فضاهای بسته منازل و ساختمان ها می گذرانند. در نتیجه محافظت از هوای داخل ساختمان ها بسیار حیاتی است.

خصوصا در روزهای سرد زمستان و یا روزهای بسیار گرم تابستان که پنجره ها کاملا بسته هستند و هوای تازه کمتری وارد ساختمان ها می شود ،

اهمیت این موضوع خیلی بیشتر می شود. ما به سادگی می توانیم برخی از آلودگی ها را که باعث ایجاد بوی بد می شوند،  احساس کنیم. مثل دود دخانیات ، گرد و غبار ، شوره و موی حیوانات خانگی. با این حال بسیاری دیگر از آلاینده ها وجود دارند که متوجه حضور آنها نمی شویم ، مثل : باکتری ها ، ویروسهای بیماری زا ، قارچ ها و انگلها که می توانند باعث بروز حساسیت ، بیماری و مشکلات بهداشتی شوند.

باور غلط شماره 3 : بهبود کیفیت هوای داخل خانه مشکل است

واقعیت: دو گام اساسی برای کاهش و حتی حذف آلودگی هوای منزل و ساختمان وجود دارد:

راه اول این است که منبع آلودگی را حذف کنیم. مثلا سیگار کشیدن در داخل خانه را ممنوع کنیم و خانه را زود به زود نظافت کنیم و فرشها را بشوییم. بسته به وضعیت منزل شما و نحوه تهویه هوای داخل خانه این راه حل می تواند مشکل تر باشد. خصوصا اگر در این خصوص لازم باشد که برخی از فعالیت های اعضای خانواده را محدود یا ممنوع کنید. با این حال اگر بتوانید از پس مشکلات آن بر بیایید این بهترین راه حل است.

راه حل دوم استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی است. تصفیه کننده های هوا اثربخشی بسیار بالایی در حذف آلاینده های هوا دارند. تصفیه کننده هوا  با دارا بودنفیلترهای هپا (HEPA) قادر به حذف 99.97 درصد از آلاینده های بزرگتر از 0.3 میکرون در فضای اتاق است. گرد و غبار ، دود دخانیات و موی حیوانات همگی توسط این فیلترهای هوا حذف می شوند. علاوه براین میزان قابل توجهی از ویروسها و باکتری ها نیز توسط فیلترهای هپا  از بین می روند بدون اینکه از هیچ ماده شیمیایی برای از بین بردن آنها استفاده شده باشد. علاوه براین فیلترهای کربن فعال نیز به حذف بسیاری از آلودگی های شیمیای و بوهای نامطبوع کمک می کنند.

باور غلط شماره 4 : دستگاه های تصفیه هوا فقط برای افرادی که دارای آسم یا آلرژی هستند لازم است.

واقعیت: آلرژی و آسم فقط دوتا از مشکلاتی است که با آلودگی هوا تشدید می شوند. آلودگی هوا می تواند منجر به کاهش تمرکز ، بی خوابی، مشکلات سلامتی و حتی بدخلقی نیز بشود. برخی از افراد ، مثلا خانم های باردار و کودکان بسیار آسیب پذیرتر هستند. با این وجودهیچ کس در هوای آلوده و فضای نامطبوع ، راحت نیست.

باور غلط شماره 5 : عملکرد همه ی دستگاههای تصفیه هوا شبیه به هم و کیفیت آنها یکسان است

واقعیت: توانایی حذف آلاینده ها در همه دستگاه های تصفیه کننده ، یکسان نیست و قدرت این دستگاه ها بستگی به نوع فیلترها و تکنولوژی به کار رفته در آن را دارد. علاوه بر تکنولوژی و نوع فیلترها ، یکی دیگر از  نکاتی که می بایست در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوای خانگی به آنها توجه کنید ، رفاه و سادگی در نصب و راه اندازی این دستگاه است.

باور غلط شماره 6 : قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه هوا بالاست

واقعیت: می توان فیلترهای هپا را به وسیله جاروبرقی تمیز کرد تا ذرات آلاینده از سطح آن پاک شود و عمر آن طولانی تر گردد. علاوه بر این برخی سیستم های تصفیه هوا ، مجهز به نشانگرهای الکترونیکی هستند که زمان بررسی فیلترهای هپا و همچنین زمان تعویض فیلترهای کربن را به شما اطلاع می دهند. با توجه به آسیب هایی که هوای آلوده ممکن است به سلامتی خانواده شما وارد کند و با درنظر گرفتن هزینه های سنگین پزشکی ( با فرض بهبودی و به دست آوردن سلامتی که البته در برخی موارد غیر ممکن است) هزینه هایی که بابت تامین هوای پاکیزه متحمل می شوید بسیار ناچیز است.